تبلیغات
sara - محصولات خام ۱۵ قلم عمده صادراتی ایران – درنا آنلاین

محصولات خام ۱۵ قلم عمده صادراتی ایران – درنا آنلاین

شنبه 16 بهمن 1395 03:19 ب.ظ

 

محصولات خام ۱۵ قلم عمده صادراتی ایران

 • محصولات خام ۱۵ قلم عمده صادراتی ایران

  آمار تجارت خارجی نشان می‌دهد ۱۵ قلم عمده صادراتی کشور محصولات خام و اولیه بوده است.

  به گزارش درنا، آمار تجارت خارجی در ۱۰ ماهه نخست سال جاری نشان می‌دهد بالغ بر ۱۷ میلیارد و ۶۸۹ میلیون و ۲۳ هزار دلار ۱۵ قلم عمده صادراتی کشور ارزش‌گذاری شده است.

  براساس آمارها، میعانات گازی با بیش از ۶ میلیارد و ۲۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۷٫۸ درصد رتبه نخست صادراتی را به خود اختصاص داده که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۵۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

  همچنین گاز طبیعی شده، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها بجز بنزین، سایر گازهای نفتی و هیدروکربن‌های گازی، پروپان مایع شده، پسته، پلی اتیلن، متانول، بوتان مایع شده، اوره، قیرنفت، سنگ آهن هماتیت، محصولات از آهن یا فولاد، پلی‌اتیلن گرید فیلم به صورت غیر پودر و سایر پلی‌اتیلن گرید بادی در رتبه‌های بعدی عمده صادرات کشور جای دارند.

  پسته تنها محصول کشاورزی با صادرات عمده

  براساس این اطلاعات، صادرات پسته به عنوان تنها محصول کشاورزی جایگاه ششم را به خود اختصاص داده که ارزش آن ۸۲۰ میلیون و ۳۹۴ هزار دلار بوده است و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۸٫۲۶ درصد رشد نشان می‌دهد.

  خام فروشی در صدر صادرات کشور

  خام فروشی همچنان در صدر ۱۵ قلم عمده صادراتی کشور جای داشته که تناسب چندانی با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنی بر صادرات محصولات نهایی و تولیدات داخلی با هدف ایجاد ارزش افزوده ندارد.

  کارشناسان معتقدند تراز تجاری کشور به لطف افزایش بی سابقه میعانات گازی که به لحاظ وزن و ارزش به ترتیب ۸۵ و ۵۹ درصد رشد داشته مثبت شده است. برخی دیگر از کارشناسان اساساً میعانات گازی و هرآنچه مشتقات آن است را جزء صادرات غیر نفتی دسته بندی می‌کنند.

  کل رقم صادرات در این مدت ۳۵ میلیارد و ۲۶۹ میلیون و ۵۵۴ هزار دلار است.

  کشورهای عمده هدف صادرات

  کشورهای عمده هدف صادرات محصولات ایران به ترتیب چین، امارات،‌عراق، ترکیه، جمهوری کره، هند، افغانستان، ژاپن، پاکستان، و عمان هستند.

  همچنین در این مدت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به لحاظ ارزش صادرات به امارات، ترکیه، افغانستان، ژاپن با کاهش و صادرات به چین،‌ عراق،‌ کره، هند، پاکستان، و عمان با افزایش همراه بوده است.

  منبع

  مطلب محصولات خام ۱۵ قلم عمده صادراتی ایران – درنا آنلاین در سایت بزرگ درنا | Dorna

برچسب ها: محصولات ، خام ، ۱۵ ، قلم ، عمده ، صادراتی ، ایران ،